Два моменти у стосунках між чоловіком і жінкою, які підривають довіру
Психологія

Два моменти у стосунках між чоловіком і жінкою, які підривають довіру

У першому будинку це пара пральних машин та осушувачів повітря у підвалі.

У другому – маленька двостороння табличка, прикріплена магнітом до посудомийної машини. З одного боку написано «чистий посуд», а з іншого – «брудний посуд».

У моєму будинку таких речей було багато, але брудний посуд біля раковини (склянка для води) став головним убивцею стосунків у нашому шлюбі.

Так умирають шлюби. І так вмирають стосунки. І виною всьому проста «дрібниця», яку один із партнерів вважає несуттєвою на тлі його зайнятого та наповненого рутинними справами життя. Здавалося б, на перший погляд невинний вчинок у кращому разі сприймається іншим партнером як невелика провина, а в гіршому – як удар нижче за пояс.

У стосунках, наповнених стресовими ситуаціями та конфліктами, не вистачає одного інгредієнта, відповідального за успіх відносин. І цей інгредієнт – довіра. Насамперед, у стосунках має бути довіра. Але з якоїсь причини стосунки та їх сторони постійно страждають через нюанси, які одна людина вважає неприємними, а друга – нешкідливими.

Саме ця невідповідність між переживаннями двох партнерів визначає моменти, які могли зміцнити і так міцні, здорові стосунки, але зрештою, як правило, підривають цілісність цих стосунків.

У першому будинку добра, віддана і постійно сумна жінка майже кожен день спускається до підвалу, щоб випрати одяг для всіх членів своєї сім’ї. Вона ретельно пере брудну білизну в пральній машині, потім перекладає її на сушарку, після чого складає або розвішує цей одяг для всіх: для дітей, для себе, для чоловіка.

І поки вона мовчки працює, виконуючи вже понад 20 років поспіль свою самотню, невидиму роботу без визнання, іноді її погляд зупиняється на двох згаданих на початку статті осушувачах повітря. Червоні індикатори, що світяться на них, немов кричать: твій чоловік знову не може витратити 45 секунд на те, щоб спуститися вниз і спорожнити резервуари з водою, хоча ти просила його про це вже 10 разів, а він обіцяв це зробити.

Він зараз нагорі лежить на своєму дивані, попиваючи пиво і дивлячись по телевізору футбол. Вона ж складає його спідню білизну. Вона плаче і почувається самотньою, невидимою, непотрібною і нелюбою жінкою у світі. Вона серйозно замислюється про те, щоб розірвати шлюб, який забрав більшу частину її життя і придушив її як особистість. А він так само перебуває у вітальні перед телевізором, не підозрюючи про те, що його дружину гнітить злість, що наростає.

У другому будинку добра, віддана, але все більш засмучена жінка йде на кухню зі своєю брудною тарілкою та виделкою. Табличка, що висить на посудомийній машині, показує, що посуд усередині не вимито. Вона відкриває її, щоб поставити всередину тарілку та вилку, але кришка резервуара для миючого засобу відкрита, що вказує на те, що посуд нещодавно був вимитий.

Він не тільки знову залишив цю справу мені, але навіть із ввічливості не перевернув значок на посудомийній машині, хоча я просила його про це вже разів сто. Він обіцяв виправитись, але я більше не можу йому вірити. Він не стримує обіцянок. Я надто молода, щоб присвятити залишок свого життя тому, хто поважає мене недостатньо, щоб робити те, що він обіцяв. Що ж на мене чекає, коли в нас з’являться діти?

Ми самі підриваємо довіру і, як результат, псуємо стосунки, повторюючи два моменти знову і знову. Ці очевидні речі найчастіше призводять до підриву довіри:

1. Перший момент, який підриває довіру, це сам інцидент.

Йдеться про «злочини» на кшталт зради, обману, приховування фінансових витрат та словесних образ. Або про менш помітні речі. Як правило, це речі, які одному партнеру здаються руйнівними для стосунків, а другий вважає їх неважливими.

Яке нещастя. Вона знову скаржиться на повні осушувачі повітря. Уявіть, що вона зробить під час наступного відключення електрики або, не дай Боже, у разі смерті члена сім’ї. Їй справді треба взяти себе в руки.

Або.

Дідька лисого. Вона знову психує через цей безглуздий значок на посудомийці. Я приготував їжу на нас двох. Прибрав на кухні. Я звільнив раковину від брудного посуду, завантажив посудомийку та ввімкнув її. А тепер вона дошкуляє мені, тому що я забув повернути чортів значок. Тільки уявіть собі цю дріб’язковість. Сподіваюся, найближчим часом вона не зламає ніготь, інакше нам доведеться запускати кампанію зі збору коштів на її емоційне відновлення.

2. Другий момент – це обговорення інциденту.

Коли один із партнерів намагається донести другому щось важливе і потенційно неприємне йому, проте його друга половинка відбиває чи мінімізує сказане, починаючи захищатися чи виправдовувати свої дії.

Один із партнерів просто благає, щоб другий його побачив і почув.

Я кожну секунду свого дня проводжу за тим, що намагаюся послужити чоловікові та дітям, а він не може витратити й однієї хвилини за весь вечір або за вихідні, щоб спорожнити осушувачі повітря. Він не цінує те, що я роблю. Ядля нього нічого не значу.

У цьому випадку жінка просто благає, щоб до неї ставилися з повагою, щоб вона могла бути впевненою, що її партнер підтримає її у скрутну хвилину і вони разом намагатимуться впоратися з усіма труднощами, які вони приготували майбутнім.

Якщо я не можу добитися від нього, щоб він перевертав значок на посудомийці, то як я можу довірити йому бути батьком дітей? Все, що я говорю чи роблю, він не сприймає всерйоз. Про яку довіру взагалі може йтися?

Тепер мій клієнт щодня слухняно випорожнює обидва резервуари осушувачів повітря. І не тому, що він підкорився занудним бажанням своєї невдячної дружини. Він робить це тому, що любить і поважає її, а ще він дійсно цінує те, чим вона жертвує, щоб він та його діти могли жити так, як вони зараз живуть. Раніше він навіть не підозрював, наскільки їй ставало сумно, самотньо та страшно бачити ці індикатори на осушувачах, поки вона складала його одяг. Він не знав, що ці червоні вогні для неї означають. Але тепер він знає та робить те, що може.

Він виконує свою роботу.

Він вирішив не дати коханій жінці страждати через його непоінформованість. Він не захотів, щоб вона відчувала себе самотньою і нелюбою тільки тому, що він був надто зайнятий, щоб згадати про осушувачі. Тепер у них по-іншому. Він робить так, щоб вона, дивлячись на осушувачі, відчувала, що він її бачить, поважає, цінує і любить, адже індикатори більше не горять і обидва агрегати працюють справно.

Як тільки він зміг пов’язати між собою вплив індикаторів з емоційним станом його дружини, він навчився знаходити зв’язок її стану і з багатьма іншими речами.

Він навчився свідомо любити свою дружину. І йдеться не про порожні банальності та словесні запевнення у почуттях, а про кохання в дії. Невидиме стало видимим.

Очищення резервуарів осушувачів можна прирівняти до вибудовування та підтримання довірчих стосунків із його дружиною. Справні осушувачі означають для нього не так багато, як для неї. Але йому не байдуже, що їй було боляче, бо він був надто зайнятий чи надто розслаблений.

Він зробив те, що мав. І тепер вона відчуває новий рівень любові та поваги у їхньому шлюбі.

Це непроста робота з трансформації стосунків, повних конфліктів, недовіри, розчарування, образ та самотності, у відносинах, про які ми мріяли, коли погодилися зв’язати себе узами шлюбу з іншою людиною.

Ось що означає йти на невеликі та несексуальні жертви заради когось іншого – не тому, що якась річ здається вам важливою, а тому, що вона важлива для вашого партнера.

Це і є любов у дії.

Не завжди легко навчитися помічати речі, про які ми ніколи не думали, але які багато важать для іншої людини. Але воно завжди того варте.

Метью Фрей