Якщо ви намагаєтеся залишитися друзями з «колишніми», у вас може бути не все гаразд із психікою
Психологія

Якщо ви намагаєтеся залишитися друзями з «колишніми», у вас може бути не все гаразд із психікою

Всі ми чули про ситуації (а то й самі в них побували), коли після особливо болісного розставання наші «колишні» пропонують нам залишитися друзями, і всі ми розмірковували про те, що ж це означає, і чому вони це роблять. Ну так знайте — про це розмірковували не лише ми, а й психологи-професіонали, і висновки, яких вони дійшли, можуть нас неабияк здивувати, і навіть шокувати.

У дослідженні, проведеному вченими Оклендського університету, було виявлено прямий зв’язок між поганими рисами людської особистості (наприклад, такими, як егоїзм та психопатія), і прагненням цієї людини до підтримки на тому чи іншому рівні стосунків особистого характеру навіть після їхнього логічного завершення.

Іншими словами, люди, які прагнуть зберегти дружні стосунки зі своїми «колишніми», з високою часткою ймовірності можуть виявитися схильними до егоїзму або психопатії.

Понад те, дослідження визначило, чому власники цих негативних рис характеру намагаються зберегти стосунки з «колишніми». Проведені дослідницькою групою опитування показали, що здебільшого вони роблять це, переслідуючи особисті цілі (чи то матеріальна вигода, «дружній» сеks без зобов’язань чи щось інше).

Тобто вони зберігають стосунки з «колишніми» зовсім не тому, що дбають чи турбуються про них, а тому що або хочуть використовувати їх у якихось цілях, або просто не хочуть випускати їх із зони свого впливу.

Як пишуть самі дослідники:

«Це дослідження частково засноване на літературі, що вивчає так звані критичні фактори успіху в бізнесі, і його результати припускають, що дружба після розставання має значну схожість зі стратегією, що базується на цих факторах, оскільки, аналогічно їй, дозволяє здійснюватися подальший обмін необхідними ресурсами».

Слід зазначити, що егоїсти особливо схильні чіплятися за мертві стосунки — чи то через ненависть до партнерів, яких вони цілком звинувачують у розлуці, чи тому, що почувають себе в цій ситуації. Не випускаючи колишнього партнера з кіл свого спілкування, вони, як їм здається, не дають собі «втратити обличчя», і залишають за собою реальну або здається можливість повернути партнерів, які «зрадили». Також дослідження показує, що люди, які залишаються друзями з «колишніми», часто тим чи іншим чином використовують їх заради (ймовірно) наявних у них ресурсів.

І егоїстам, і психопатам ненависна сама ідея того, що їх колишні можуть полюбити когось ще, або – боронь Боже – повернути собі контроль над своїми життями. В результаті дуже багато людей, які потрапляють у ці дві категорії, підтримують стосунки з «колишніми», прагнучи маніпулювати ними, або тією чи іншою мірою їх контролювати.

Тому більшість експертів з міжособистісних стосунків зовсім не просто так застерігають від збереження дружніх стосунків після розставання. Як правило, дружба з «колишніми», навіть якщо вам її пропонують, не приводить ні до чого доброго.

Отже, підіб’ємо підсумки: якщо ваші «колишні» пропонують вам «залишитися друзями», краще відмовте. Повірте, так буде найкраще.

Автор – Ossiana Tepfenhart