5 способів, як зробити боляче близькій людині
Психологія

5 способів, як зробити боляче близькій людині

Навіть в хороших стосунках буває всяке: сварки, скандали – без цього нікуди. Але як би ви не злилися на партнера прямо зараз, пам’ятайте: є буйки, за які краще не запливати. Інакше ваш «любовний човен» скоро піде на дно. Перевірено досвідом моїх клієнтів за дев’ять років психологічного консультування.

Отже:

Буйок 1. Приниження

Коли конфлікт в розпалі, велике бажання перемогти за всяку ціну. Але якщо ціна перемоги – приниження партнера, можна легко втратити стосунки. У запалі сварки ми виливаємо на партнера вемь бруд, що накопичився. Це образи («ти дурепа» – найбільш м’яке), «тикання» носом в недоліки, загрози кинути такого «виродка»… і так далі.

Коли буря вщухне і ви знову зійдетеся, все забудеться. Але… як правило, в запалі сварки, люди б’ють по найуразливіших місцях близької людини, які встигли дізнатися за час стосунків. Образа забувається, але осад залишається. Це як червиве яблуко. І з кожним наступним скандалом червивість яблука зростає. Зрештою, ви отримаєте зіпсоване яблуко. Тобто стосунки.

І як же тоді сваритися?

Під час сварки краще говорити про свій стан в той момент, коли близька людина робить щось не так. Наприклад: «Коли ти був допізна на роботі і не згадав про мій виступ ввечері, мені було страшно прикро. Я ревіла дві години. Це був на рідкість скотський вчинок».

(Зауважте, тут я даю визначення вчинку, а не людині. Навіть хороший хлопець може здійснювати погані вчинки – думаю, це не секрет). Якщо сварка піде в такому руслі, більше шансів, що вас почують. Коли ж ви нападаєте на людину (навіть виправдано), є бажання захиститися, але не вислухати. І найменше хочеться встати на вашу позицію і зрозуміти, що ви відчуваєте.

Буйок 2. Порівняння

Цілком нормально, що ваш партнер не в усьому вас влаштовує. І зрозуміло, що ви хочете зробити його кращим. Все питання в методах.

Багато пускають в хід випробуваний радянський педагогічний спосіб: порівняння. Пам’ятайте, в школі: «Петя Іванов – наша гордість! Відмінник, малює добре – беріть з нього приклад!» Згадайте свої почуття в цей момент: і сором, що ти не відповідаєш цьому високому стандарту Іванова, і розуміння, що не дістанеш ніколи, і образа, що не цінують… і сильне бажання зробити все наперекосяк, на зло…

Що відбувається з вами, коли вас порівнює з кимось близька людина? Думаю, вам боляче і прикро. Виходить що порівняння – малоефективний спосіб.

Як же повідомити партнеру, що вас щось не влаштовує?

Спробуйте поговорити. Припустимо, якщо вам не подобається фігура партнера: «А ти не хотів би піти в спортзал? Ось я збираюся, диви, як боки наїла… а одній лінь. Давай разом! Ти мене будеш підбадьорювати, а я тебе!» Якщо партнер погодиться – здорово. Але може і відмовитися. Тоді це позиція людини, і з нею складно що-небудь зробити. Прийдется вирішувати, що важливіше: фігура партнера або стосунки з ним.

Буйок 3. Знецінення

Уявіть, купила я собі нову сукню. Йду до близької подруги – хвалюся. А вона мені: «Так у тебе ж ніби таке було… Краще б пальто купила замість старого…» Завіса. Задоволення від покупки зіпсоване.

Або, наприклад, чоловік жваво розповідає вам про нову машину друга. А ви: «Чого ти мені про Володьку-то розповідаєш. Все з ним зрозуміло – бабла йому нікуди дівати. Ти б краще сміття виніс, ще вчора обіцяв і не зробив». Приїхали. Чоловік розуміє, що справи його насущні вам по барабану.

Велика ймовірність, що скоро він піде туди, де його будуть слухати. І не обов’язково до блондинки з круглою попою. Це може бути звичайна жінка. Яка просто вміє бути уважною.

І що робити, якщо вам нудно слухати?

Цілком природно, що ваші з партнером інтереси відрізняються. Однак проявляйте повагу до захоплень і справ близької людини. А якщо зовсім не під силу… Ви впевнені що живете з тією людиною?

Буйок 4. Мовчання (воно ж ігнорування)

Золота класика мого дитинства: якщо мама образилася – мама мовчить. І причину свого мовчання не пояснює. Я сама повинна була ясно усвідомлювати своє негідну поведінку. Але мені-то було неясно! Зате пам’ятаю, як було страшно і незатишно від цього в дитинстві. А коли виросла, активно практикувала той же «сімейний» метод спілкування.

Руйнівний ефект від нього – приголомшливий. За еквівалентом – ви начебто без будь-якої причини збираєте речі і їдете на місяць, наприклад, в Мексику. Всім своїм виглядом показуючи, що саме партнер винен у вашій втечі. А він залишається один – в розгубленості і подиві. І після кожної такої історії від колишньої близькості щось відвалюється. До тих пір, поки від неї зовсім нічого не залишається.

А що робити, якщо я не вмію говорити про свої почуття?

Спілкуватися будь-якими способами: писати листи, надсилати смс, креслити послання губною помадою на стіні… а чого ні? Головне – не замикатися. Цим ви тільки робите гірше.

Буйок 5. Відхід від розмови

Через іронію, висміювання, заперечення самого конфлікту.

Ви – хлопцеві: «Давай поговоримо про те, що трапилося вчора. Мені було боляче від того, що ти зробив». А він у відповідь: «Ой, ти моя плакса, тобі аби поплакати», – або: «Так це вчора було, чого згадувати сьогодні». Або чоловік каже вам: «Давай обговоримо бюджет. Давно ж збиралися». А ви: «Ой, мені треба Маші зателефонувати, а то вона образиться». Це втеча від незручної розмови.

Коли вам страшно, і не хочеться розбиратися з чужими емоціями і справами, ви йдете від проблеми. Різними способами. Для близької людини такі вчинки говорять про вашу байдужість. Йому або їй від цього боляче.

Так як же подолати страх розмови?

Розкажіть про свої страхи. Наприклад: «Я знаю, що ми давно збиралися обговорити бюджет, але я боюся, що в процесі розмови ми посваримося. Ми занадто по-різному дивимося на фінанси». Іншій людині стає ясно, що саме з вами відбувається. І це привід до конструктивної розмови.

Найчастіше люди роблять боляче один одному не зі зла. А через нерозуміння.

Анекдот в тему, вибачте, на російській:

Мужик ловить таксі: 

— Куда вам? 
— Нет, к удавам я не поеду… 
— Нет, вы меня не правильно поняли… Куда вам надо? 
— Ну раз надо, поехали к удавам. 

Міла Колпакчи, психолог